Zanim zlozysz oferte

Real Estate

W szkole mamy zajęcia z matematyki, chemii czy geografii, ale nie ma żadnej lekcji, która przygotowywałaby nas do jednego z największych wydarzeń w życiu – kupna domu. Z pewnością przestudiowałeś już wszystkie materiały na temat procesu kupna domu dostępne w internecie. Zakup nieruchomości rodzi emocje i obawy. Zanim złożysz ofertę na wymarzony dom, jest pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Nie przejmuj się – stres jest normalny

Kupno domu, szczególnie po raz pierwszy, może być niezwykle stresujące. Ktoś powie, „dlaczego miałbyś przejmować się czymś, co jest pozytywne”? Kupno domu to duża inwestycja, ponadto nie tylko dokonujesz potężnej transakcji, ale przecież kupujesz także swój przyszły dom, w którym będziesz mieszkać przez długie lata. Dobry agent rozumie, że nerwy w takim przypadku – to całkowicie normalne zachowanie.
Spróbuj jednak nie stresować się zbytnio i nie „gdybać”. Jednym ze sposobów jest próba skupienia się na rzeczy, którą można kontrolować. Zbieraj informacje, pozyskuj fakty. Nigdy nie podejmuj decyzji z obawy lub pod wpływem nacisku. Poświęć trochę czasu na dokonanie właściwego i dobrze przemyślanego wyboru.

Masz prawo walczyć o dobrą cenę

Porównując potencjalne ceny domów można łatwo stracić z pola widzenia swoje finanse. Sumy, o jakich mowa, są tak duże, że czasem wydaje się, że nie mamy do czynienia z prawdziwymi pieniędzmi. Jeśli istnieje możliwość nawet niewielkiej redukcji ceny, warto spróbować, gdyż nawet mała suma może mieć znaczenie w przypadku późniejszych spłat.

Przyjrzyjmy się domowi o wartości 250 tys. dol., który można wynegocjować za 240 tys. dol. Z jednej strony „urwałeś” tylko 4 proc. Spójrz na to jednak z innej perspektywy. Oprócz oszczędności w wysokości 10 tys. dol. oszczędzisz również ponad 7 tys. dol. na kosztach odsetek od 30-letniej pożyczki z oprocentowaniem wysokości 4 proc. W dłuższej perspektywie oszczędności wyniosą więc ponad 17 tys. dolarów! A to brzmi już znacznie lepiej.

Sprawdź okolicę, do której się przeprowadzasz

W nowym domu chcesz poczuć się przede wszystkim bezpiecznie. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy dom znajduje się w bezpiecznej okolicy, jest analiza oficjalnych statystyk przestępstw. Dane te są dostępne na różnych stronach internetowych. Pomimo wszystkich statystyk i informacji, które znajdziesz, czasami najbardziej wiarygodna jest własna intuicja. Nie polegaj tylko na pierwszej wizycie w danym domu, która często odbędzie się w ciągu dnia. Wróć tam jeszcze raz po zmroku i kolejny raz w godzinach szczytu. Poczuj się jak w domu! Pozwoli to lepiej zrozumieć sąsiedztwo i ocenić, na ile znośny jest ruch i hałas w tej okolicy.

Opłaty i naprawy są warte negocjacji

Zawsze warto sprawdzić wszystko, co w kontrakcie zapisane jest drobnym drukiem. Możesz wówczas zobaczyć, jak podzielone są opłaty związane z kupnem domu i użyć tego jako argumentu przy negocjacji. Sprzedawca może odmawiać obniżenia ceny sprzedaży poniżej określonej sumy, ale nadal można przekonać go do pokrycia niektórych opłat. Można też prosić o naprawy usterek, które były wykryte podczas inspekcji lub kredyt na potencjalne naprawy, jeśli sprzedający nie chce ich sam dokonać.

Nie bój się pytać

Nie krępuj się pytać swego agenta o wszystko, co powinieneś lub chciałbyś wiedzieć. Im więcej informacji zdobędziesz o nowym domu, tym lepiej będziesz przygotowany do zamieszkania w nim. Dobry agent wie, że zakup domu jest ogromnym przedsięwzięciem i jest gotowy pomóc ci lepiej się do tego przygotować.

Pamiętaj, doświadczenie nie jest drogie, ono jest bezcenne. Dobry agent pomoże ci zaoszczędzić pieniądze i ominąć mnóstwo potencjalnych problemów, które mogą pojawić się na drodze.

 

Mariusz Misiewicz jest licencjonowanym agentem z Coldwell Banker Residential Brokerage w Chicago. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu oferuje klientom usługi na wysokim poziomie, na jakie zasługują. Od 2006 r. pracuje nie tylko z kupującymi i sprzedającymi, ale także z firmami REO. Zdobywca wielu nagród branżowych, m.in. ERA Top Producer Award, Coldwell Banker Outstanding Performance Award oraz International Sterling Society Award.

 

Mariusz „Mario” Misiewicz


Coldwell Banker Residential Brokerage


tel. (773) 412-0517


e-mail: MisiewiczRealty@gmail.com


www.MisiewiczRealEstate.com

http://dziennikzwiazkowy.com/nieruchomosci/zanim-zlozysz-oferte/

Polski Agent Nieruchomosci w Chicago, Polski Posrednik Nieruchomosci w Chicago  Polskojezyczny Agent, Polski, Polish, Kupno, Buy, Sprzedaz, Sell, Agent, Broker, Home, House, Condominium, Townhouse, Townhome: Harwood Heights, Norridge, Schiller Park, River Grove, Franklin Park, Wood Dale, Itasca, Elmwood Park, Park Ridge, Des Plaines, Niles, Glenview, Addison, Arlington Heights, Algonquin, Alsip, Antioch, Aurora, Bannockburn, Barrington, Bartlett, Belvidere, Bensenville, Berwyn, Bloomingdale, Bolingbrook, Buffalo Grove, Bridgeview, Burbank, Burr Ridge, Carol Stream, Carpentersville, Cary, Cicero, Crystal Lake, Deerfield, Deer Park, Des Plaines, Downers Grove, Dundee, Edgebrook, Elgin, Elk Grove Village, Elmhurst, Elmwood Park, Evanston, Fox Lake, Geneva, Genoa, Glencoe, Glendale Heights, Glenview, Grayslake, Great Lakes, Gurnee, Hainsville, Hampshire, Hanover Park, Harwood Heights, Hawthorn Woods, Highland Park, Hinsdale, Hoffman Estates, Huntley, Ingleside, Inverness, Island Lake, Itasca, Ivanhoe, Joliet, Kenilworth, Kildeer, La Grange, Lake Bluff, Lake in the Hills, Lake Forest, Lake Villa, Lakeview, Lake Zurich, Lemont, Libertyville, Lisle, Lincolnshire, Lindenhurst, Lombard, Long Grove, Marengo, McHenry, Melrose Park, Morton Grove, Mount Prospect, Mundelein, Niles, Naperville, Northbrook, Northfield, North Center, North Chicago, Northlake, Norwood Park, Northshore, O’Hare, Oak Brook, Oak Lawn, Oak Park, Orland Park, Palatine, Park Ridge, Plainfield, Prairie View, Portage Park, Prospect Heights, Richmond, River Grove, Riverwooods, Rockford, Rolling Meadows, Rockford, Roselle, Round Lake, Schaumburg, Skokie, Sleepy Hollow, South Barrington, South Elgin, Spring Grove, St. Charles, Stone Park, Streamwood, Sugar Grove, Summit, Sycamore, Tinley Park, Vernon Hills, Villa Park, Winnetka, Wadsworth, Wauconda, Waukegan, Wayne, Westchester, Wheaton, Wheeling, Willowbrook, Wilmette, Winthrop Harbor, Wonder Lake, Woodridge, Woodstock, Zion, Illinois, IL